Jak unikać przeciążeń w instalacji elektrycznej?

Jak unikać przeciążeń w instalacji elektrycznej?

Obecne czasy charakteryzują się bardzo mocną obecnością wszelkiego rodzaju urządzeń korzystających z prądu. Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby codzienność bez udziału elektryczności, ale zdarzają się takie sytuacje od czasu do czasu, jednak są one tylko chwilowe. Brak prądu może być skutkiem wielu sytuacji, ale jedną z przyczyn jest przeciążenie instalacji. Jak zatem unikać przeciążeń w instalacji elektrycznej?

Odpowiedni stan oraz zabezpieczenie

Przede wszystkim zadbać trzeba o dobry stan instalacji elektrycznej, a pomogą w tym okresowe przeglądy. Jeżeli jest taka możliwość, to przegląd instalacji powinien wykonać elektryk z doświadczeniem, który fachowo oceni jej stan oraz udzieli ewentualnych porad. Instalacja elektryczna ma także główne zabezpieczenie, którym są bezpieczniki. Ich zadaniem jest ochrona przewodów elektrycznych poprzez przerwanie obwodu -są to bezpieczniki przeciążeniowe. Występują także inne rodzaje bezpieczników – przeciwprzepięciowe oraz przeciwporażeniowe. Pierwsze z nich mają na celu ochronę wszelkich urządzeń przed przepięciami, a drugie chronią przed porażeniem osoby korzystające właśnie z tych urządzeń. Z wszystkich typów, które zostały wymienione, najczęściej stosowanymi w domach prywatnych oraz innych obiektach są bezpieczniki przeciążeniowe.

Wilgoć wrogiem instalacji

Instalacja elektryczna nie będzie spełniała swojego zadania we właściwy sposób, jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. To również bardzo istotne, bo przecież każdy dobrze wie, że połączenie wilgoci i prądu może być katastrofalne w skutkach. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na zabezpieczenie przewodów, które znajdują się na zewnątrz budynku, ponieważ właśnie tam instalacja elektryczna jest najbardziej narażona na niesprzyjające warunki.

Ograniczenia w instalacji elektrycznej

Nie można także zapominać o fakcie, że w każdej instalacji występują pewne ograniczenia. Nie należy zatem podłączać zbyt wielu urządzeń do instalacji, a szczególnie tych, które mają zwiększony pobór energii, ponieważ ma to niekorzystny wpływ. Urządzenia wymagające podłączenia do prądu, powinny być też wykorzystywane zgodnie z instrukcją obsługi – jest to tak oczywiste, a jednak wiele osób podchodzi do tego z obojętnością.

Na szczęście, instalacje elektryczne montowane obecnie są znacznie lepszej jakości, dzięki czemu spalenie przewodów należy do rzadkości. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba pamiętać o przeglądach i odpowiedniej konserwacji, co pozwoli uniknąć niechcianych sytuacji.

Call Now Button