Co należy zrobić gdy pojawi się awaria prądu?

Co należy zrobić gdy pojawi się awaria prądu?

Awaria prądu to nie lada kłopot. Większość uradzeń domowych nie posiada zasilania awaryjnego lub baterii, a i te po jakimś czasie się wyczerpują. W takich sytuacjach należy też zadbać o bezpieczeństwo i poczynić odpowiednie kroki w oczekiwaniu na wznowienie dostawy lub przyjazd serwisu. Co zatem zrobić, gdy wysiądzie prąd ? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na to pytanie oraz kilka przydatnych w takich sytuacjach informacji.

Bezpieczeństwo

Jeśli nagle gasną światła, należy zacząć poszukiwanie przyczyny tego stanu rzeczy. Dopóki nie zlokalizujemy usterki nienożna manipulować przy gniazdkach i instalacji, gdyż prąd może nagle powrócić lub być cały czas dostępny w innych pomieszczeniach. Kolejną czynnością, jaką należy podjąć – jest zapalenie świeczek, latarek lub latarki w telefonie. Znacznie ułatwi to poruszanie się po domu wieczorem. Jeśli zauważymy ogień wydobywający się dym lub nieustające zapach spalenizny należy powiadomić odpowiednie służby takie jak pogotowie energetyczne, lub straż pożarną. Mają one specjalistyczny sprzęt, który pomoże sprawdzić, czy pożar rozwija się i czy na pewno w innych częściach instalacji również nie ma prądu.

Wstępne rozeznanie i pierwsze kroki

Na samym początku należy sprawdzić korki. To najczęstsza przyczyna braku prądu i ponowne ich włączenie zazwyczaj pomaga rozwiązać problem. Jeśli aktualnie używamy większej niż zazwyczaj ilości sprzętów elektrycznych, które są podłączone do sieci, warto kilka z nich odłączyć, bo być może to jest powodem usterki. Korki nowszej generacji uzbiera się, przekładając w odpowiednią pozycję (Zazwyczaj jest to pionowy ruch w górę). W starszych typach należy wykręcić bezpiecznik i wymienić na nowy. Jeśli pomimo takich zabiegów prąd dalej nie powraca, to przyczyna braku prądu jest poważniejsza i nie damy jej rady sami usunąć.

Warto też zapytać sąsiadów, czy u nich jest prąd lub znajomych w domach obok. Być Może jest to awaria głównej magistrali i nie trzeba nic robić oprócz cierpliwego czekania na przywrócenie elektryczności.

Podjęcie decyzji o działaniu

W przypadku gdy prądu nie ma cała klatka lub kilka domów jednorodzinnych należy powiadomić zakład energetyczny — dzwoniąc pod numer 991 i dowiedzieć się, czy lub kiedy awaria zostanie usunięta. Jeśli awaria wystąpiła tylko u nas i ponowne uzbrojenie korków nie pomogło, powinniśmy wezwać serwis. W takich wypadkach sami nic więcej nie zdziałamy, a wprawne oko profesjonalisty pozwala szybko zdiagnozować i naprawić usterkę. Powodami takiego stanu rzeczy może być stara instalacja elektryczna lub poważne i nieodwracalne uszkodzenie sieci domowej.

Call Now Button