Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Nowoczesny wygląd, bezpieczeństwo i wysoka efektywność- płyty indukcyjne coraz częściej zastępują w kuchniach klasyczne kuchenki gazowe i elektryczne. Zasada ich działania polega na indukowaniu prądów wirowych pomiędzy cewkami znajdującymi się pod powierzchnią płyty grzewczej a dnem naczynia, które w ten sposób podgrzewa się do wysokiej temperatury. Kiedy jednak już zdecydujemy się na wymianę klasycznej kuchenki na płytę indukcyjną, warto zadbać o jej odpowiednie i bezpieczne podłączenie.

Jak dobrać odpowiednie przewody?

Pierwszym krokiem przy podłączeniu płyty indukcyjnej jest dobór odpowiednich przewodów, a ich rodzaj zależy głównie od instalacji na której ma działać płyta. W zależności od tego czy jest to instalacja 1-fazowa czy 3-fazowa, konieczne są przewody o innych wymiarach: dla pierwszego przypadku będzie to przewód trzyżyłowy 4 mm2, dla drugiego natomiast pięciożyłowy 2.5 mm2. Większość dostępnych na polskim rynku płyt indukcyjnych przeznaczonych jest pod instalacje 1‑fazową, czyli prąd z tradycyjnego gniazdka. Nie jest to jednak regułą i nie każda płyta posiada odpowiednią wtyczkę, dlatego by uniknąć problemów z samodzielnym doborem odpowiednich przewodów warto zlecić podłączenie płyty indukcyjnej fachowemu elektrykowi.

Jak podłączyć przewody płyty indukcyjnej?

Pomoc fachowca może okazać się niezbędna także w kolejnym kroku, czyli odpowiednim podpięciu przewodów do instalacji elektrycznej. Na tym etapie, kiedy wiemy już jaką instalacją dysponujemy, ważne jest aby kable z przewodu urządzenia w odpowiedniej kolejności połączyć z kablami przewodu z instalacji. Są one oznaczone kolorami (kabel fazowy najczęściej w kolorze czarnym lub szarym, kabel neutralny w kolorze niebieskim, oraz żółto-zielony kabel ochronny) i w zależności od rodzaju instalacji jest ich pięć (instalacja 3-fazowa) lub trzy (instalacja 1-fazowa). Dopasowanie do siebie odpowiednich kabli nie powinno stanowić problemu, nie zawsze warto jednak próbować tego na własną rękę. Większość producentów podaje wyczerpujące instrukcje w jaki sposób prawidłowo podłączyć płytę indukcyjną w przypadku obu rodzajów instalacji, często jednak spotkać się można z tym iż wymagają oni by zostało to zrobione przez fachowego elektryka. Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej może spowodować uszkodzenie sprzętu, a reklamacja w takim przypadku może zostać odrzucona. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa i ostrożności warto zaufać osobie o odpowiednich kwalifikacjach, która z pewnością podłączy urządzenie prawidłowo a my cieszyć się będziemy mogli jego bezpiecznym i bezawaryjnym użytkowaniem.

Call Now Button